B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Additional-pdf2
- CAT6 Value Line Patch Panel, 48-Port, 2U
- 12-24, 10-32 Screws
Total Number of Ports: 48
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Number of RJ-11 Ports: 48
Product Material: Metal
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 2U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 3.50" (88.90 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 2.40" (60.96 mm)
Weight (Approximate): 1.13 kg
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | JPM648A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | CAT6 Patch Panel, Punchdown - 2U, Unshielded, 48-Port |
| Product Condition | New |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 48 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of RJ-11 Ports | 48 |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 2.40" (60.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.13 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box CAT6 Patch Panel, Punchdown - 1U, Unshielded, 24-Port - 24 x RJ-45, 110 - 24 Port(s) - 24 x RJ-45 - 0.5U High - 19" Wide - Rack-mountable |
| SKU | JPM624A |
| Sale Price | $84.49 |
| Product | Black Box CAT6 Value Line Keystone Jack, Gray - 1 x RJ-45 Network Female - Gray |
| SKU | CAT6J-GY |
| Sale Price | $3.85 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]
Black Box CAT6 Value Line 48 Port Patch Panel 19 Inch Rack RJ-11 RJ-45 High Wide S X JPM648A
MSRP:
$166.14
$166.14
$137.95
Save:
$28.19 (16.97%)
Out of stock