Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Component/Composite-to-HDMI Scaler and Converter with Audio - Functions: Video Conversion, Video Scaling, Audio Embedding - (AVSC-VIDEO-HDMI)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Component/Composite-to-HDMI Scaler and Converter with Audio
- 1 x 5V, 2A Power Supply
- 1 x Remote with Batteries
Functions: Video Conversion,Video Scaling,Audio Embedding
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Platform Supported: PC
Host Interface: USB
Component Video: Yes
Composite Video: Yes
Form Factor: Wall Mountable
Height: 1.10" (27.94 mm)
Width: 4.50" (114.30 mm)
Depth: 3.30" (83.82 mm)
Weight (Approximate): 9.12 oz (258.55 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- Converts video signals from a low resolution to a higher resolution (e.g., SD to HD)
- To fulfill your needs, this video conversion function is a perfect choice
- Plug and Play your video scaler with the PC and go
- Mountable to a wall, saves you floor space and yet easy-to-reach
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | AVSC-VIDEO-HDMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Component/Composite-to-HDMI Scaler and Converter with Audio |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Video Scaler |
| Technical Information | |
| Functions | Video Conversion,Video Scaling,Audio Embedding |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Platform Supported | PC |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Component Video | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.10" (27.94 mm) |
| Width | 4.50" (114.30 mm) |
| Depth | 3.30" (83.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.12 oz (258.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]