Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Fiber Optic Visual Mini-Light Source For Cable Testing Portable AAA Powered Batteries Supported Alkaline Of FOVFL-MINI
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Function: Fiber Optic Cable Testing
Number of Batteries Supported: 2
Battery Size Supported: AAA
Battery Built-in: No
Battery Chemistry: Alkaline
Height: 3.90" (99.06 mm)
Width: 1.20" (30.48 mm)
Depth: 0.70" (17.78 mm)
Weight (Approximate): 59 g
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | FOVFL-MINI |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Fiber Optic Visual Mini-Light Source |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Technical Information | |
| Device Function | Fiber Optic Cable Testing |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Built-in | No |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.90" (99.06 mm) |
| Width | 1.20" (30.48 mm) |
| Depth | 0.70" (17.78 mm) |
| Weight (Approximate) | 59 g |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]