Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box LGC280A Gigabit Industrial Media Converter SFP with RJ-45 Port
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Media Type Supported: Twisted Pair,Optical Fiber
Total Number of Expansion Slots: 1
Expansion Slot Type: SFP (mini-GBIC)
Number of SFP Slots: 1
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T,1000Base-X
Power Source: DC
Form Factor: Rail-mountable,Wall Mountable
Height: 5.68" (144.27 mm)
Width: 1.03" (26.16 mm)
Depth: 3.74" (95 mm)
Weight (Approximate): 13.28 oz (376.48 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- Supports twisted pair cables for durability and improved signal transfer while ensuring smooth and seamless data transfer
- Connect different types of media within a network with this single port
- With 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over twisted pair cable
- The Rail-mountable provides convenient installation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | LGC280A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Series | LGC280 |
| Product Name | LGC280 Series Gigabit Industrial Media Converter SFP |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T,1000Base-X |
| Power Description | |
| Power Source | DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable,Wall Mountable |
| Height | 5.68" (144.27 mm) |
| Width | 1.03" (26.16 mm) |
| Depth | 3.74" (95 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.28 oz (376.48 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]