Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box NEMA-Rated Fiber Splice Tray Wallmount Enclosure - For Patch Panel - Wall Mountable (JPM4002A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- NEMA-Rated Fiber Splice Tray Wallmount Enclosure
- 1 x DANGER Sticker
- 4 x 4-Inch Cable Ties
- 4 x Mounting Screws
- 2 x Grommet Plugs
- 2 x Grommets
- 6 x 1-Inch Cable Organizers
- 30 x 3-Inch Cable Ties
- 1 x Splice Tray (JPM440A)
- 1 x Set of ID Markers
- User's Manual
- (1) cutout wall template
- (1) fiber adapter panel ID enclosure sticker
Application/Usage: Patch Panel
Form Factor: Wall Mountable
Height: 12.80" (325.12 mm)
Width: 12.80" (325.12 mm)
Depth: 3.70" (93.98 mm)
Weight (Approximate): 14.30 lb (6486.37 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
- Patch Panel application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | JPM4002A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Series | JPM4000 |
| Product Model | JPM4002A |
| Product Name | NEMA-Rated Fiber Splice Tray Wallmount Enclosure |
| Product Condition | New |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Patch Panel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 12.80" (325.12 mm) |
| Width | 12.80" (325.12 mm) |
| Depth | 3.70" (93.98 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.30 lb (6486.37 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box Fiber Optic Splice Tray - 24-Strand |
| SKU | JPM440A |
| Sale Price | $122.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]