Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box RS-422 RS-485 RS-530 USB Single-Port To Type A Serial Hub TAA Compliant Female DB-25 Male X IC266A
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x RS-422/485/530 USB Single-Port Hub
- 1 x USB Cable for Connecting to Upstream Host/Hub
- 1 x Software
- 1 x Manual
Adapter Type: Serial/USB
Connector Type on First End: DB-25 Serial - Male
Connector on First End Details: 1 x 25-pin DB-25 RS-422/485 Serial Male
Connector Type on Second End: USB Type A - Female
Connector on Second End Details: 1 x Type A USB Female
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 2.30" (58.42 mm)
Depth: 3.80" (96.52 mm)
Package Contents:
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- With data transfer adapter easily transfer data with high speed
- Serial/USB adapter is fast & durable adding convenience in life
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | IC266A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | RS-422/485/530 USB Single-Port Hub |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | Serial/USB |
| Connector Type on First End | DB-25 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 RS-422/485 Serial Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Type A USB Female |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 2.30" (58.42 mm) |
| Depth | 3.80" (96.52 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]