Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Select Wallmount Rack Cabinet 19 Inch Width Wall Mountable 22.68 Kg Capacity Maximum Height Weight Mm X RM2412A
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Wall Mountable
Product Color: Black
Maximum Weight Capacity: 22.68 kg
Height: 16.50" (419.10 mm)
Width: 22" (558.80 mm)
Depth: 22" (558.80 mm)
Rack Height: 8U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Weight (Approximate): 20.87 kg
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Wall Mountable form factor for added reliability and dependability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | RM2412A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Select Wallmount |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 22.68 kg |
| Height | 16.50" (419.10 mm) |
| Width | 22" (558.80 mm) |
| Depth | 22" (558.80 mm) |
| Rack Height | 8U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 20.87 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]