Bogen S86T725PG8W Ceiling Mountable Speaker - 4 W RMS - Off White - 50 Hz to 12 kHz - 8 Ohm (S86T725PG8W)
SKU:
S86T725PG8W
UPC:
637315443859
MSRP:
$78.93
$78.93
$35.99
Save:
$42.94 (54.40%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
8.26
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
RMS Output Power: 4 W
Minimum Frequency Response: 50 Hz
Maximum Frequency Response: 12 kHz
Impedance: 8 Ohm
Features: Faster Installation
Product Color: Off White
Form Factor: Ceiling Mountable
Depth: 3.25" (82.55 mm)
Diameter: 13" (330.20 mm)
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 50 Hz-12 kHz
- Handles up to 4 W of RMS power
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Bogen Communications International, Inc |
| Manufacturer Part Number | S86T725PG8W |
| Manufacturer Website Address | http://www.bogen.com |
| Brand Name | Bogen |
| Product Model | S86T725PG8W |
| Product Name | S86T725PG8W Speaker |
| Product Type | Speaker |
| Technical Information | |
| RMS Output Power | 4 W |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 12 kHz |
| Impedance | 8 Ohm |
| Features | Faster Installation |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Off White |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Depth | 3.25" (82.55 mm) |
| Diameter | 13" (330.20 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Bogen S86T725PG8W Ceiling Mountable Speaker - 4 W RMS - Off White - 50 Hz to 12 kHz - 8 Ohm (S86T725PG8W)
MSRP:
$78.93
$78.93
$35.99
Save:
$42.94 (54.40%)
Out of stock