Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother 4in x 6in White Premium Direct Thermal Paper Labels, Die-Cut Roll - x 4" (101.60 mm) Width x 6" (152.40 mm) Length - Roll - - (BDS1A152102)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Label Width: 4" (101.60 mm)
Label Length: 6" (152.40 mm)
Label Format: Roll
Number of Labels per Roll: 460
Total Number of Labels: 3680
Core Diameter: 1" (25.40 mm)
Adhesive Type: Permanent Acrylic
Print Technology: Direct Thermal
Finishing: Matte
Features: Die-cut,Coated,Perforated
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Paper
Compatibility:
Brother TD 4 and Titan Industrial Printer Series
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Label works with direct thermal printer
- Features Die-cut
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | BDS1A152102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Name | 4in x 6in White Premium Direct Thermal Paper Labels, Die-Cut Roll |
| Packaged Quantity | 8 / Case |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Product Information | |
| Label Width | 4" (101.60 mm) |
| Label Length | 6" (152.40 mm) |
| Label Format | Roll |
| Number of Labels per Roll | 460 |
| Total Number of Labels | 3680 |
| Core Diameter | 1" (25.40 mm) |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Finishing | Matte |
| Features | Die-cut,Coated,Perforated |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Brother TD 4 and Titan Industrial Printer Series |
[/custom-specifications]