Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother Desktop Direct Thermal Printer - Monochrome - Label/Receipt Print - USB - Bluetooth - Wireless LAN - 0.12" (3 mm) Print Length (RJ4250WB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Label/Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 5 in/s (127 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Length: 0.12" (3 mm)
Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
Application/Usage: Desktop
Standard Memory: 256 MB
USB: Yes
Bluetooth: Yes
Wireless LAN: Yes
Media Type: Receipt,Label
Maximum Roll Diameter: 2.3" (58 mm)
Maximum Label Width: 4.45" (113 mm)
Power Source: AC Supply
Height: 2.68" (68 mm)
Width: 6.02" (153 mm)
Depth: 6.26" (159 mm)
Weight (Approximate): 1.87 lb (850 g)
Platform Supported: iOS,PC
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- Print your documents from the comfort of your couch with Wireless LAN connectivity enabled
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ4250WB |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Name | Direct Thermal Printer, Mono, Wireless LAN/Bluetooth/USB |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 0.12" (3 mm) |
| Maximum Print Width | 4.09" (104 mm) |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt,Label |
| Maximum Roll Diameter | 2.3" (58 mm) |
| Maximum Label Width | 4.45" (113 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.68" (68 mm) |
| Width | 6.02" (153 mm) |
| Depth | 6.26" (159 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb (850 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | iOS,PC |
[/custom-specifications]