Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother TJ-4420TN Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Label Print - USB - Serial - Black - Display - ft (TJ4420TN)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Label Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 14 in/s (355.60 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Length: 83.33 ft (25400 mm)
Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
Application/Usage: Industrial
Serial Port: Yes
USB: Yes
Ethernet: Yes
Display Screen: Yes
Media Type: Label
Maximum Label Width: 4.49" (114 mm)
Operating System Supported: Windows, Mac, and Linux
Power Source: Power Adapter
Product Color: Black
Height: 12.83" (326 mm)
Width: 10.87" (276 mm)
Depth: 19.76" (502 mm)
Weight (Approximate): 33.84 lb (15350 g)
Cables Included: AC,USB
Power Adapter Included: Yes
Platform Supported: PC,iOS,Mac
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TJ4420TN |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Series | TJ |
| Product Model | TJ-4420TN |
| Product Name | TJ-4420TN Industrial Label Printer |
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 14 in/s (355.60 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 83.33 ft (25400 mm) |
| Maximum Print Width | 4.09" (104 mm) |
| Application/Usage | Industrial |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Label |
| Maximum Label Width | 4.49" (114 mm) |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows, Mac, and Linux |
| Power Description | |
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 12.83" (326 mm) |
| Width | 10.87" (276 mm) |
| Depth | 19.76" (502 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.84 lb (15350 g) |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | AC,USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC,iOS,Mac |
[/custom-specifications]