B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Output Voltage: 19 V DC
Maximum Output Power: 45 W
Maximum Output Current: 2.37 A
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 12 Month
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 2.37 A current enables your device recharge quickly
- Up to 45 W maximum power output
- Delivers 19 V DC to ensure that your device is always ready to use
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Battery Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | 744893-001-BTI |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Brand Name | BTI |
| Product Name | AC Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Power Description | |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Power | 45 W |
| Maximum Output Current | 2.37 A |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
[/custom-specifications]
BTI AC Adapter - 45 W - 19 V DC Output - 2.37 A (744893-001-BTI)
MSRP:
$46.99
$46.99
$43.99
Save:
$3.00 (6.38%)
Out of stock