C2G 6in Cat6 Snagless Shielded (STP) Network Patch Cable - Purple - 6" (152.40 mm) Category 6 Network Cable for Network Device - First (00986)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: Category 6
Cable Characteristic: Patch Cable
Cable Length: 6"
Connector Type on First End: RJ-45 Network - Male
Connector on First End Details: 1 x RJ-45 Network - Male
Connector Type on Second End: RJ-45 Network - Male
Connector on Second End Details: 1 x RJ-45 Network - Male
Connector Plating: Nickel
Contact Plating: Gold
Shielding: Yes
Device Supported: Network Device
Boot Type: Snagless
Features: Molded,Stranded
Color Family: Purple
Product Color: Purple
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate): 22.7 g
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- This Network Cable provides splendid performance and clear connectivity
- Features Category 6 cable type
- Features Molded
- Fully compatible with network devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 00986 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 6in Cat6 Snagless Shielded (STP) Network Patch Cable - Purple |
| Product Type | Network Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Network Device |
| Boot Type | Snagless |
| Features | Molded,Stranded |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 22.7 g |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]