C2G 6in Cat6 Snagless Unshielded (UTP) Ethernet Network Patch Cable - Blue - 6" (152.40 mm) Category 6 Network Cable for Network Hub, (00980)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: Category 6
Cable Characteristic: Patch Cable
Cable Length: 6" (152.40 mm)
Connector Type on First End: RJ-45 Network - Male
Connector Gender on First End: Male
Connector on First End Details: 1 x RJ-45 Network - Male
Connector Type on Second End: RJ-45 Network - Male
Connector Gender on Second End: Male
Connector on Second End Details: 1 x RJ-45 Network - Male
Connector Plating: Nickel
Contact Plating: Gold
Shielding: Yes
Jacket Type: Standard Non-rated
Device Supported: Network Device,Hub,Switch,Router,Network Adapter
American Wire Gauge: 26 AWG
Data Transfer Rate: 10 Gbit/s
Boot Type: Snagless
Features: Molded,Stranded,Strain Relief,Near End Cross Talk (NEXT),EMI Protection,Noise Reducing
Color Family: Blue
Product Color: Blue
Product Material: Copper
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate): 0.80 oz (22.68 g)
Country of Origin: Vietnam
Limited Warranty: Lifetime
- Designed for network adapters, hubs, switches, routers, HDBaseT applications and more
- Supports 10 Gigabit networks up to 180ft for fast data transmission and maximum performance and supports 1 Gigabit up to 328ft
- Meets the ANSI/TIA-568-C.2 Cat6 requirements for supporting a wide variety of applications
- Constructed with shielded twisted pair (STP) wires, designed to protect a high speed network from noise and electromagnetic interference
- Snagless connector design for high density environments and protecting the RJ-45 connector's lock
- Available in a variety of colors to color-code a network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 00980 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 6in Cat6 Snagless Unshielded (UTP) Ethernet Network Patch Cable - Blue |
| Product Type | Network Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 6" (152.40 mm) |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type | Standard Non-rated |
| Device Supported | Network Device,Hub,Switch,Router,Network Adapter |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Boot Type | Snagless |
| Features | Molded,Stranded,Strain Relief,Near End Cross Talk (NEXT),EMI Protection,Noise Reducing |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz (22.68 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]