Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
C2G Fiber Distribution System - 4U Rack Height - Black - Steel (39103)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Height: 7" (177.80 mm)
Width: 17" (431.80 mm)
Depth: 12" (304.80 mm)
Rack Height: 4U
Weight (Approximate): 6.08 kg
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 39103 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | Fiber Distribution System |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 12" (304.80 mm) |
| Rack Height | 4U |
| Weight (Approximate) | 6.08 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]