C2G Vertical Cable Management Kit for 18RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet - Cable Manager - Black - 18U Rack Height - Steel (SWMVFK18RU)
SKU:
SWMVFK18RU
UPC:
662875019695
MSRP:
$268.69
$268.95
$199.95
Save:
$68.74 (25.56%)
Warranty Information:
5 Year
Condition:
New
Width:
7.62
(cm)
Height:
90.17
(cm)
Depth:
11.43
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Set of 2 Finger Sections
- Associated Mounting Hardware
Cable Manager Type: Cable Manager
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Rack Height: 18U
Height: 35.5" (901.70 mm)
Width: 3" (76.20 mm)
Depth: 4.5" (114.30 mm)
Weight (Approximate): 6 lb (2721.55 g)
Package Contents:
Compatibility: Legrand 18RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SWMVFK18RU |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | Vertical Cable Management Kit for 18RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Manager |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 18U |
| Height | 35.5" (901.70 mm) |
| Width | 3" (76.20 mm) |
| Depth | 4.5" (114.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 6 lb (2721.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Legrand 18RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
C2G Vertical Cable Management Kit for 18RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet - Cable Manager - Black - 18U Rack Height - Steel (SWMVFK18RU)
MSRP:
$268.69
$268.95
$199.95
Save:
$68.74 (25.56%)
Available & Ready to Ship