Canon F-605G Scientific Calculator - 154 Functions - Large Display, Independent Memory, Hard Case, Durable - 1 Line(s) - 12 Digits - - (0891C001)
SKU:
0891C001
UPC:
0013803262407
MSRP:
$13.99
$13.99
$12.99
Save:
$1.00 (7.15%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
7.30
(cm)
Height:
1.20
(cm)
Depth:
12.20
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Chain Multiplication Division
- Constant Multiplication/Division Calculations
- Exponential
- Factorial
- Hyperbolic
- Logarithmic
- Mean
- Octal Binary Hexadecimal
- Memory
- Grand Total
- F-605G Scientific Calculator
- Instruction Manual
- Hard Case
Number of Functions: 154
Operations/Functionality:
Calculator Functions: Percentage
Calculator Features: Large Display,Independent Memory,Hard Case,Durable
Number of Display Lines: 1
Number of Display Digits: 12
Display Screen Type: LCD
Height: 0.5" (12 mm)
Width: 2.9" (73 mm)
Depth: 4.8" (122 mm)
Weight (Approximate): 2.400 oz (68.04 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 1 Year
- Total 154 Functions including Memory, Fraction, Trigonometry, Complex Number, Base-N, Statistics
- 10+2 digits
- Easy-to-read descriptions of key functions
- Large, durable plastic keytops
- Quick Reference Guide
- Protective hard case included
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 0891C001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.ca |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | F-605G |
| Product Name | F-605G Scientific Calculator |
| Product Type | Scientific Calculator |
| Technical Information | |
| Number of Functions | 154 |
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Functions | Percentage |
| Calculator Features | Large Display,Independent Memory,Hard Case,Durable |
| Display & Graphics | |
| Number of Display Lines | 1 |
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Screen Type | LCD |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.5" (12 mm) |
| Width | 2.9" (73 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.400 oz (68.04 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
Canon F-605G Scientific Calculator - 154 Functions - Large Display, Independent Memory, Hard Case, Durable - 1 Line(s) - 12 Digits - - (0891C001)
MSRP:
$13.99
$13.99
$12.99
Save:
$1.00 (7.15%)
Out of stock