CHERRY MW 2400 Wireless Mouse - Optical - Wireless - Radio Frequency - 2.40 GHz - Black - USB 2.0 - 1200 dpi - Scroll Wheel - 3 - - 10 (JW-0710-2)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MW 2400 Wireless Mouse
- 1 x Battery (Type AA)
- Manual
- 1 x Nano-USB Receiver
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Radio Frequency
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 1200
Total Number of Buttons: 3
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Pointing Device Host Interface: USB 2.0
Battery Included: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.46" (37 mm)
Width: 2.44" (62 mm)
Depth: 4.29" (109 mm)
Weight (Approximate): 3 oz (85 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
- The symmetrical shape lets left as well as right handers use mouse with ease
- From controlling text size to image zoom, opening or closing tabs, the featured scrolling wheel makes it a breeze to perform tasks quickly
- Features optical resolution for silky smooth movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | JW-0710-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Brand Name | CHERRY |
| Product Model | MW 2400 |
| Product Name | MW 2400 Wireless Mouse |
| Packaged Quantity | 10 |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.46" (37 mm) |
| Width | 2.44" (62 mm) |
| Depth | 4.29" (109 mm) |
| Weight (Approximate) | 3 oz (85 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]