CHERRY MW 8C ADVANCED Rechargeable Wireless Mouse - Laser - Wireless - Bluetooth - 2.40 GHz - Rechargeable - Black - USB - 3000 dpi - (JW-8100US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MW 8C ADVANCED Rechargeable Wireless Mouse
- USB Wireless Receiver
- Transport Pouch
- USB Charging Cable
- Operating Instructions
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Bluetooth
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Laser
Movement Resolution (dpi): 3000
Total Number of Buttons: 6
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Bluetooth Version: 4
Rechargeable: Yes
Pointing Device Host Interface: USB
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.32" (33.53 mm)
Width: 2.46" (62.48 mm)
Depth: 3.90" (99.06 mm)
Weight (Approximate): 3.25 oz (92.14 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 7,Windows 8,Windows 10,Windows 11
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- The symmetrical shape lets left as well as right handers use mouse with ease
- Enjoy the freedom of Bluetooth wireless connectivity found in most devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | JW-8100US |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Brand Name | CHERRY |
| Product Line | MW 8C ADVANCED |
| Product Name | MW 8C ADVANCED Rechargeable Wireless Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Laser |
| Movement Resolution (dpi) | 3000 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Bluetooth Version | 4 |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.32" (33.53 mm) |
| Width | 2.46" (62.48 mm) |
| Depth | 3.90" (99.06 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.25 oz (92.14 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 7,Windows 8,Windows 10,Windows 11 |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]