Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Chief Mounting Bracket for Display, Wall Mount - Black - Height Adjustable - 43" to 65" Screen Support - 125 lb (56699.05 g) Load (PACVISO1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Display,Wall Mount
Minimum Load Capacity: 75 lb (34019.43 g)
Maximum Load Capacity: 125 lb (56699.05 g)
Minimum Screen Size Supported: 43"
Maximum Screen Size Supported: 65"
Height Adjustable: Yes
Mount Profile: Fixed
Product Color: Black
Application/Usage: Wall
Compatibility:
Chief RMF3 Wall Mount
Limited Warranty: 5 Year
- Can withstand a maximum weight of 125 lb (56699.05 g)
- Supports the screen size of 65"
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | PACVISO1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Chief |
| Product Name | Vibration Isolation Wall Mount Accessory |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | Display,Wall Mount |
| Minimum Load Capacity | 75 lb (34019.43 g) |
| Maximum Load Capacity | 125 lb (56699.05 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 43" |
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Profile | Fixed |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Wall |
| Compatibility | Chief RMF3 Wall Mount |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]