Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco Intel Xeon Bronze (4th Gen) 3408U Octa-core (8 Core) 1.80 GHz Processor Upgrade - 22.50 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 1.90 - (UCS-CPU-I3408U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Clock Speed: 1.80 GHz
Overclocking Speed: 1.90 GHz
L3 Cache: 22.50 MB
64-bit Processing: Yes
Processor Threads: 8
Processor Socket: Socket LGA-4677
Processor Generation: 4th Gen
Intel Trusted Execution Technology: Yes
Device Supported: Server
Features: Intel Virtualization Technology
Thermal Design Power: 125 W
Thermal Specification: 195.8°F (91°C)
Width: 3.05" (77.50 mm)
Depth: 2.22" (56.50 mm)
- The processor upgrade features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- 22.50 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | UCS-CPU-I3408U |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Xeon Bronze |
| Product Model | 3408U |
| Product Name | Xeon Bronze Octa-core 3408U 1.80 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| Overclocking Speed | 1.90 GHz |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Device Supported | Server |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 195.8°F (91°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3.05" (77.50 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
[/custom-specifications]