Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Adjustable Open Frame Server Rack Depth With Heavy Duty Shelf For Mm WOR1511-SF961U
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 15U 1100mm Adjustable Open Frame Server Rack
- 1U Heavy Duty Shelf
Application/Usage: Server
Product Color: Black
Product Material: SPCC,Steel
Maximum Weight Capacity: 170.10 kg
Height: 31.62" (803.15 mm)
Width: 20.91" (531.11 mm)
Depth: 27.55" (699.77 mm)
Rack Height: 15U
Rack Depth: 43.31" (1100 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with spcc to offer great resistance to damage and deterioration
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WOR1511-SF961U |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WOR |
| Product Model | WOR1511-SF961U |
| Product Name | 15U 1100mm Adjustable Open Frame Server Rack with 1U Heavy Duty Shelf |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 170.10 kg |
| Height | 31.62" (803.15 mm) |
| Width | 20.91" (531.11 mm) |
| Depth | 27.55" (699.77 mm) |
| Rack Height | 15U |
| Rack Depth | 43.31" (1100 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Claytek WA-KBR-1U 1U Compact Sliding Keyboard Tools Drawer - 1.8" Height x 19" Width x 15.4" Depth |
| SKU | WA-KBR-1U |
| Sale Price | $97.77 |
| Product | Claytek 3U Sliding Drawer with Key Lock - For Tool - 3U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Rack-mountable - SPCC - 19.96 kg Maximum Weight Capacity |
| SKU | WA-DWR3UB |
| Sale Price | $148.08 |
[/custom-options]