Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Depth Rack-mount Server Cabinet With Cover Plate 812.80 Mm For WNG3210-P1U
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 32U 1000mm Depth Rack-mount Server Cabinet
- 1U Cover Plate
- M6 Mounting Screws
- Cage Nuts
Application/Usage: Server
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Black
Product Material: SPCC,Steel,Glass,Aluminum
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 353.80 kg
Static/Stationary Weight Capacity: 771.11 kg
Height: 63.41" (1610.61 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 42.90" (1089.66 mm)
Rack Height: 32U
Rack Depth: 32" (812.80 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with spcc which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Rack-mountable rack cabinet enables you to organize wires and secure cables for professional installation
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WNG3210-P1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WNG |
| Product Model | WNG3210-P1U |
| Product Name | 32U 1000mm Depth Rack-mount Server Cabinet with 1U Cover Plate |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC,Steel,Glass,Aluminum |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 353.80 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 771.11 kg |
| Height | 63.41" (1610.61 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 42.90" (1089.66 mm) |
| Rack Height | 32U |
| Rack Depth | 32" (812.80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]