Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Floor Standing Server Rack Cabinet Width Black Steel Height For Mm X WNG3210-DWR3CM2UB
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black
Product Material: Aluminum,Steel,Glass,SPCC
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 353.80 kg
Static/Stationary Weight Capacity: 771.11 kg
Height: 63.41" (1610.61 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 42.90" (1089.66 mm)
Rack Height: 32U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with aluminum to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WNG3210-DWR3CM2UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WNG |
| Product Model | WNG3210-DWR3CM2UB |
| Product Name | WNG3210-DWR3CM2UB Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum,Steel,Glass,SPCC |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 353.80 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 771.11 kg |
| Height | 63.41" (1610.61 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 42.90" (1089.66 mm) |
| Rack Height | 32U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]