D-Link DWA-X1850 IEEE 802.11ax Dual Band Wi-Fi Adapter for Desktop Computer, Notebook - USB 3.2 Gen 1 - 1.73 Gbit/s - 2.40 GHz ISM - 5 (DWA-X1850)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Network Band: Dual Band
ISM Band: Yes
UNII Band: Yes
ISM Maximum Frequency: 2.40 GHz
UNII Maximum Frequency: 5 GHz
Wireless Transmission Speed: 1.73 Gbit/s
Host Interface: USB 3.2 Gen 1
Form Factor: External
Height: 0.50" (12.70 mm)
Width: 1.18" (30 mm)
Depth: 3.76" (95.50 mm)
Weight (Approximate): 0.83 oz (23.60 g)
Device Supported: Desktop Computer,Notebook
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: SoyInk (SoySeal)
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | DWA-X1850 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Brand Name | D-Link |
| Product Model | DWA-X1850 |
| Product Name | AX1800 Wi-Fi 6 USB Adapter |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Technical Information | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Network Band | Dual Band |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 1.73 Gbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Depth | 3.76" (95.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.83 oz (23.60 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Desktop Computer,Notebook |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | SoyInk (SoySeal) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]