Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Cinema Contour 106" (2692.40 mm) Fixed Frame Projection Screen - Rear Projection - 16:9 - Da-Tex - 52" (1320.80 mm) Height x - (87158V)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 106" (2692.40 mm)
Screen Height: 52" (1320.80 mm)
Screen Width: 92" (2336.80 mm)
Screen Fabric: Da-Tex
Rear Projection: Yes
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angle: 30°
Projection Formats: HDTV
Fixed Frame: Yes
Mount Type: Wall Mount
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- Features 106" (2692.40 mm) that is suitable for large group presentations
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 87158V |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Cinema Contour |
| Product Name | Cinema Contour with Pro-Trim Fixed Frame Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 106" (2692.40 mm) |
| Screen Height | 52" (1320.80 mm) |
| Screen Width | 92" (2336.80 mm) |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Fixed Frame | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall Mount |
[/custom-specifications]