Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Cosmopolitan Projection Screen - Wall/Ceiling Mount Projector Screen - HC Matte White - 70in x 70in Screen - 1:1 - High Matte (92566)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cosmopolitan Projection Screen
- Wall Switch
Diagonal Image Size: 99" (2514.60 mm)
Screen Height: 70" (1778 mm)
Screen Width: 70" (1778 mm)
Screen Fabric: High Contrast Matte White
Aspect Ratio: 1:1
Viewing Angle: 45°
Projection Formats: Square
Screen Folding Mechanism: Electric
Mount Type: Ceiling Mount,Wall Mount
Package Contents:
- Features 1:1 aspect ratio
- 99" (2514.60 mm) projection screen is designed to work with all types of projectors
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 92566 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Cosmopolitan |
| Product Name | Cosmopolitan Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 99" (2514.60 mm) |
| Screen Height | 70" (1778 mm) |
| Screen Width | 70" (1778 mm) |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | Square |
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Ceiling Mount,Wall Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
[/custom-specifications]