Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Da-Snap 226" (5740.40 mm) Fixed Frame Projection Screen - 16:10 - HD Progressive 0.9 - 120" (3048 mm) Height x 192" (4876.80 - (21917V)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 226" (5740.40 mm)
Screen Height: 120" (3048 mm)
Screen Width: 192" (4876.80 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 0.9
Aspect Ratio: 16:10
Fixed Frame: Yes
Mount Type: Wall Mount
- Use 16:10 aspect ratio for optimal viewing experience
- 226" (5740.40 mm) massive screen for venues such as auditoriums and theaters
- HD Progressive 0.9 fabric applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 21917V |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Da-Snap |
| Product Name | Da-Snap Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 226" (5740.40 mm) |
| Screen Height | 120" (3048 mm) |
| Screen Width | 192" (4876.80 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 0.9 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Fixed Frame | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall Mount |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]