Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Fast-Fold Deluxe 111.1" (2822.70 mm) Projection Screen - Rear Projection - 16:9 - Dual Vision - 56" (1422.40 mm) Height x 96" (90825)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 111.1" (2822.70 mm)
Screen Height: 56" (1422.40 mm)
Screen Width: 96" (2438.40 mm)
Screen Fabric: Dual Vision
Rear Projection: Yes
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angle: 50°
Projection Formats: HDTV
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 111.1" (2822.70 mm) projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 90825 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Fast-Fold Deluxe |
| Product Name | Fast-Fold Deluxe Replacement Surface |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 111.1" (2822.70 mm) |
| Screen Height | 56" (1422.40 mm) |
| Screen Width | 96" (2438.40 mm) |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
[/custom-specifications]