Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Fast-Fold Deluxe 119" (3022.60 mm) Projection Screen - 16:9 - Da-Mat - 58" (1473.20 mm) Height x 104" (2641.60 mm) Width (88605KHD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 119" (3022.60 mm)
Screen Height: 58" (1473.20 mm)
Screen Width: 104" (2641.60 mm)
Screen Fabric: Da-Mat
Aspect Ratio: 16:9
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Limited Warranty: 1 Year
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- Features 119" (3022.60 mm) screen size for presenting to a large group
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 88605KHD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Fast-Fold Deluxe |
| Product Name | Fast-Fold Deluxe Screen System |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 119" (3022.60 mm) |
| Screen Height | 58" (1473.20 mm) |
| Screen Width | 104" (2641.60 mm) |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]