Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Fast-Fold Truss Frame 294" (7467.60 mm) Projection Screen - 16:9 - Da-Tex - 144" (3657.60 mm) Height x 256" (6502.40 mm) Width (99848)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Fast-Fold Truss Frame Projection Screen
- Carrying Case
Diagonal Image Size: 294" (7467.60 mm)
Screen Height: 144" (3657.60 mm)
Screen Width: 256" (6502.40 mm)
Screen Fabric: Da-Tex
Aspect Ratio: 16:9
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD,GREENGUARD Gold
- Folding 6" truss frames and legs to accommodate virtually any size
- Welded 1" aluminum tubing forms 6" X 1" truss frame and legs
- Durable polyethylene carrying case
- Seamless surface options up to 16"
- Optional Drapery Presentation Kit for professional stage-front aesthetic
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 99848 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Fast-Fold Truss Frame |
| Product Name | Fast-Fold Truss Frame Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 294" (7467.60 mm) |
| Screen Height | 144" (3657.60 mm) |
| Screen Width | 256" (6502.40 mm) |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD,GREENGUARD Gold |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]