Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite FullVision 130" (3302 mm) Projection Screen - 16:10 - HD Progressive 1.3 - 69" (1752.60 mm) Height x 110" (2794 mm) Width (FC13H69X110)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 130" (3302 mm)
Screen Height: 69" (1752.60 mm)
Screen Width: 110" (2794 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 1.3
Aspect Ratio: 16:10
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD,GREENGUARD Gold
- Features 16:10 aspect ratio
- Features 130" (3302 mm) screen size for presenting to a large group
- HD Progressive 1.3 fabric offers true color reproduction that allows more flexibility. Also offers easy viewing of videos, text and graphics.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FC13H69X110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | FullVision |
| Product Name | FullVision Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 130" (3302 mm) |
| Screen Height | 69" (1752.60 mm) |
| Screen Width | 110" (2794 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.3 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD,GREENGUARD Gold |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]