Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite FullVision 159" (4038.60 mm) Projection Screen - 16:9 - HD Progressive 1.3 - 78" (1981.20 mm) Height x 139" (3530.60 mm) Width (FC13H78X139)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 159" (4038.60 mm)
Screen Height: 78" (1981.20 mm)
Screen Width: 139" (3530.60 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 1.3
Aspect Ratio: 16:9
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD,GREENGUARD Gold
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- The 159" (4038.60 mm) screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- HD Progressive 1.3 fabric offers true color reproduction that allows more flexibility. Also offers easy viewing of videos, text and graphics.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FC13H78X139 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | FullVision |
| Product Name | FullVision Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 159" (4038.60 mm) |
| Screen Height | 78" (1981.20 mm) |
| Screen Width | 139" (3530.60 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.3 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD,GREENGUARD Gold |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]