Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Tensioned Advantage 119" (3022.60 mm) Electric Projection Screen - 16:9 - HD Progressive 1.1 Contrast - 58" (1473.20 mm) x mm) (DL14967BLS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 119" (3022.60 mm)
Screen Height: 58" (1473.20 mm)
Screen Width: 104" (2641.60 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 1.1 Contrast
Aspect Ratio: 16:9
Projection Formats: HDTV
Screen Folding Mechanism: Electric
Mount Type: Recessed/In-Ceiling Mount
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 119" (3022.60 mm) projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Adjust the screen to your desired viewing angle or fold it electrically with ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DL14967BLS |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Tensioned Advantage |
| Product Name | Tensioned Advantage Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 119" (3022.60 mm) |
| Screen Height | 58" (1473.20 mm) |
| Screen Width | 104" (2641.60 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 Contrast |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]