Da-Lite Tensioned Professional Electrol 220" (5588 mm) Electric Projection Screen - 16:9 - HD Progressive 0.9 - 107.9" (2740 mm) x mm) (14135)
SKU:
14135
UPC:
717068717152
MSRP:
$143.99
$143.99
$131.99
Save:
$12.00 (8.33%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
User-Manual
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
- Tensioned Professional Electrol Projection Screen
- Wall Switch
Diagonal Image Size: 220" (5588 mm)
Screen Height: 107.9" (2740 mm)
Screen Width: 192.1" (4880 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 0.9
Aspect Ratio: 16:9
Projection Formats: HDTV
Screen Folding Mechanism: Electric
Mount Type: Ceiling Mount,Wall Mount
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD,GREENGUARD Gold
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- Experience the big screen fun in your own home with this 220" (5588 mm) screen
- HD Progressive 0.9 fabric applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 14135 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Tensioned Professional Electrol |
| Product Name | Tensioned Professional Electrol Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 220" (5588 mm) |
| Screen Height | 107.9" (2740 mm) |
| Screen Width | 192.1" (4880 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 0.9 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Ceiling Mount,Wall Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD,GREENGUARD Gold |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Da-Lite Locking Switch Cover Plate - Brushed Stainless Steel |
| SKU | 98837 |
| Sale Price | $125.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Da-Lite Tensioned Professional Electrol 220" (5588 mm) Electric Projection Screen - 16:9 - HD Progressive 0.9 - 107.9" (2740 mm) x mm) (14135)
MSRP:
$143.99
$143.99
$131.99
Save:
$12.00 (8.33%)
Out of stock