Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Dell 256 GB Solid State Drive - M.2 2230 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0 x4) - Notebook, All-in-One PC, Desktop PC, (SNP223G43/256G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Alienware Aurora R15 (AMD)
- Alienware Aurora R15 (Intel)
- Alienware m16 R1 (AMD)
- Alienware m18 R1 (AMD)
- Alienware x14 R2 (Intel)
- 16 DC16250
- Pro 14 PC14250
- Pro 14 Plus PB14250
- Pro 14 Premium PA14250
- Pro 16 PC16250
- Pro 24 All-in-One Plus QB24250
- Pro 24 All-in-One Plus QC24250
- Pro 24 All-in-One Plus QC24251
- Pro Max 14 MC14250
- Pro Max 16 MC16250
- Pro Max Micro FCM2250
- Pro Max Micro XE FCM2250
- Pro Max Slim FCS1250
- Pro Max Slim XE FCS1250
- Pro Max Tower T2 FCT2250
- Pro Max Tower T2 XE FCT2250
- Pro Micro Plus QBM1250
- Pro Micro QCM1250
- Pro Slim Plus QBS1250
- Pro Slim QCS1250
- Pro Tower QCT1250
- Slim ECS1250
- Tower ECT1250
- G5 15 (5520)
- G5 15 (5521)
- G5 15 (5535)
- G7 16 (7635)
- Inspiron 13 5000 (5330)
Storage Capacity: 256 GB
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2230
Durability: Shock Resistant
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 1.18" (30 mm)
Device Supported: Notebook,All-in-One PC,Desktop PC,Workstation
Compatibility:
Dell Products:
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-256gb-ssd-tlc-2230-gen4/apd/ac280177/storage-drives-media
- With a capacity of 256 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- M.2 2230 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
- Class 35 featureenhances productivity while providing added dependability, ensuring a seamless and efficient workflow
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | SNP223G43/256G |
| Manufacturer Website Address | http://www1.ca.dell.com |
| Brand Name | Dell |
| Product Name | 256GB SSD TLC 2230 Gen4 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Durability | Shock Resistant |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 1.18" (30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Notebook,All-in-One PC,Desktop PC,Workstation |
| Compatibility | Dell Products:
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-256gb-ssd-tlc-2230-gen4/apd/ac280177/storage-drives-media |
[/custom-specifications]