Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Epson Signature Worthy Exhibition Canvas - 60" (1524 mm) x 40 ft (12.19 m) - 420 g/m² Grammage - Soft Gloss - Acid-free, Crack - (S045246)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Sheet Size: 60" (1524 mm) x 40 ft (12.19 m)
Grammage: 420 g/m²
Sheet Thickness: 22 mil (0.56 mm)
Print Technology: Inkjet
Surface Finish: Soft Gloss
Features: Acid-free,Lignin-free,Heavyweight,Crack Resistant,Non-reflective,Flexible
Product Color: Bright White
- Satiate your professional demands with durable canvas
- Due to the high efficiency of liquid ink spray onto paper, inkjet printer produces great images
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Manufacturer Part Number | S045246 |
| Manufacturer Website Address | http://epson.ca |
| Brand Name | Epson |
| Product Line | Signature Worthy |
| Product Name | Signature Worthy Exhibition Canvas |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Canvas |
| Product Information | |
| Sheet Size | 60" (1524 mm) x 40 ft (12.19 m) |
| Grammage | 420 g/m² |
| Sheet Thickness | 22 mil (0.56 mm) |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Soft Gloss |
| Features | Acid-free,Lignin-free,Heavyweight,Crack Resistant,Non-reflective,Flexible |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Bright White |
[/custom-specifications]