Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Ergopixel Altura Gaming Desk - 2-stage Leg Base - Modern Style - 110.23 lb (50 kg) Capacity - Height Adjustable - White, Wood (GD-0007)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 28.74" (730 mm)
Maximum Height Adjustment: 48.43" (1230.12 mm)
Maximum Load Capacity: 110.23 lb (50 kg)
Base Included: Yes
Base Style: 2-stage Leg
Application/Usage: Office,Gaming
Frame Material: Steel
Features: Adjustable,Single Motor,Heavy Duty,Bump Resistant,Rounded Corner
Color Family: Dual Color
Color/Finish: White,Wood
- The gaming desk features a dedicated flat top designed specifically for managing gaming equipment and accessories
- Whether it's heavy equipment or multiple items, confidently load up to 110.23 lb (50 kg) without worrying about stability
- Whether you're working, studying, or relaxing, adjust the height effortlessly to match your perfect comfort level
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Ergopixel |
| Manufacturer Part Number | GD0007 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergopixel.com |
| Brand Name | Ergopixel |
| Product Line | Altura |
| Product Name | Altura Gaming Desk |
| Product Type | Gaming Desk |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 28.74" (730 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 48.43" (1230.12 mm) |
| Maximum Load Capacity | 110.23 lb (50 kg) |
| Base Included | Yes |
| Base Style | 2-stage Leg |
| Application/Usage | Office,Gaming |
| Frame Material | Steel |
| Features | Adjustable,Single Motor,Heavy Duty,Bump Resistant,Rounded Corner |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Color/Finish | White,Wood |
[/custom-specifications]