Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Ergotron WorkFit Elevate (mendota maple) Sit-Stand Wall Desk - Mendota Maple Top - 40 lb (18.14 kg) Capacity - 40.5" (1028.70 mm) x x (24-804-S893)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Maximum Load Capacity: 40 lb (18.14 kg)
Application/Usage: Clinic,Office,Healthcare
Top Color/Finish: Mendota Maple
Color Family: White
Color/Finish: Snow White
Height: 40.5" (1028.70 mm)
Width: 28" (711.20 mm)
Depth: 21.5" (546.10 mm)
Weight (Approximate): 80 lb (36287.39 g)
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 24-804-S893 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Line | WorkFit |
| Product Name | WorkFit Elevate (mendota maple) Sit-Stand Wall Desk |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Wall Desk |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 40 lb (18.14 kg) |
| Application/Usage | Clinic,Office,Healthcare |
| Top Color/Finish | Mendota Maple |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Color/Finish | Snow White |
| Height | 40.5" (1028.70 mm) |
| Width | 28" (711.20 mm) |
| Depth | 21.5" (546.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 80 lb (36287.39 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]