Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
EVGA NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER 8 GB GDDR6 Premium Ray Tracing Graphics Card Express Graphic Boost Clock Width Bit Bus GHz PCI X 08G-P4-3081-KR
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: Vulkan,DirectX 12,OpenGL 4.5
Number of Monitors Supported: 4
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 2080 Super
GPU Boost Clock: 1.82 GHz
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 3.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Number of USB Type-C Ports: 1
Slot Space Required: Dual
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 4.38" (111.25 mm)
Length: 10.62" (269.75 mm)
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 3 Year
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ RTX 2080 Super provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Supports DirectX 12 API for efficient workload distribution across all available cores to get the best output
- PCI Express 3.0 interface is hot-swappable and easy to use
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Manufacturer Part Number | 08G-P4-3081-KR |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Brand Name | EVGA |
| Product Name | GeForce RTX 2080 SUPER BLACK GAMING Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | Vulkan,DirectX 12,OpenGL 4.5 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 2080 Super |
| GPU Boost Clock | 1.82 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.38" (111.25 mm) |
| Length | 10.62" (269.75 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]