Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
EVGA NVIDIA RTX 2060 12 GB GDDR6 Graphics Card High Resolution Gaming 1.68 GHz Boost 192 Bit Bus Width PCI Express 3.0 12G-P4-2263-KR
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,Vulkan,OpenGL 4.6
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 2176
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 2060
GPU Boost Clock: 1.68 GHz
Standard Memory: 12 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 192 bit
Host Interface: PCI Express 3.0 x16
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 1
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Number of DVI-D Ports: 1
Power Supply Wattage: 550 W
Power Connector: 1x 8-pin
Slot Space Required: Dual
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 4.38" (111.15 mm)
Length: 10.55" (267.97 mm)
Platform Supported: PC
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 3 Year
- With increased scalability, PCI Express 3.0 x16 delivers high speed of data transfer
- Built-in 12 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Manufacturer Part Number | 12G-P4-2263-KR |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Brand Name | EVGA |
| Product Name | GeForce RTX 2060 12GB XC GAMING Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,Vulkan,OpenGL 4.6 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 2176 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 2060 |
| GPU Boost Clock | 1.68 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 192 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DVI-D Ports | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.38" (111.15 mm) |
| Length | 10.55" (267.97 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]