Fanvil HT202 Headset - Stereo - Quick Disconnect, RJ-9 - Wired - 300 Ohm - 150 Hz to 6.40 kHz - Over-the-head - Binaural - Supra-aural (HT202)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- HT202 Headset
- Packing Box
- Plastic Bag
- User Manual
- Mac Manual
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 3.3 ft (1 m)
Sound Mode: Stereo
Impedance: 300 Ohm
Minimum Frequency Response: 150 Hz
Maximum Frequency Response: 6.40 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Comfortable,Rotating Microphone,Lightweight,Sturdy,Durable,PeakStop,Plug and Play,Equalizer,Hearing Protection,Robust,Wideband Audio,Reinforced
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,Uni-directional,Noise Reduction
Number of Microphones: 2
Host Interface: Quick Disconnect,RJ-9
Form Factor: Supra-aural
Package Contents:
Application/Usage: IP Phone,Voice Call,Office,Call Center,Desk Phone,Communication
Platform Supported: Mac
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The HT202 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Features Quick Disconnect connector for dependable, high-quality data transfer and compatibility
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz6.40 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fanvil Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | HT202 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fanvil.com |
| Brand Name | Fanvil |
| Product Model | HT202 |
| Product Name | HT202 Headset |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 3.3 ft (1 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 300 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.40 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Comfortable,Rotating Microphone,Lightweight,Sturdy,Durable,PeakStop,Plug and Play,Equalizer,Hearing Protection,Robust,Wideband Audio,Reinforced |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Uni-directional,Noise Reduction |
| Number of Microphones | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Quick Disconnect,RJ-9 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | IP Phone,Voice Call,Office,Call Center,Desk Phone,Communication |
| Platform Supported | Mac |
[/custom-specifications]