Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fargo DTC4500 Single Sided Desktop Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer - Color - Card Print - Ethernet - USB - 7 Second Mono - 24 (49600)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- DTC4500 Card Printer Single Sided
- Asure ID Express Card Design and Production Software
- High End USB Digital Web Camera
- Full Color YMCKO Ribbon with Cleaning Roller
- 300 x UltraCard PVC Cards
- USB 2.0 Cable
- UL 60950-1
- CSA C22.2 (60950-1)
- CE
- EMC: FCC Class A
- CRC c1374
- CE (EN 55022 Class A, EN 55024)
- CCC
- BSMI
- KCC
Recommended Use: Card Print
Print Color Capability: Color
Printing Capability: Single Sided
Maximum Mono Print Speed: 7 Second
Maximum Color Print Speed: 24 Second
Maximum Print Resolution (dpi): 300
Application/Usage: Desktop
Standard Memory: 32 MB
USB: Yes
Ethernet: Yes
Ethernet Technology: Ethernet
Media Type: Adhesive Backed Card,PVC Card,Polyester Card,Optical Media Card
Media Size: 3.38" (85.73 mm) x 2.13" (53.97 mm) - CR-80 Card,3.31" (84.15 mm) x 2.06" (52.40 mm) - CR79 Card
Media Load Type: Auto Feed
Media Thickness: 40 mil (1.016 mm)
Power Source: AC Supply
Input Voltage: 110 V AC,220 V AC
Height: 9.80" (248.92 mm)
Width: 18.10" (459.74 mm)
Depth: 9.20" (233.68 mm)
Weight (Approximate): 9 lb (4082.33 g)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Certifications & Standards:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Designed for versatility in the most demanding situations
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Manufacturer Part Number | 49600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hidglobal.com |
| Brand Name | Fargo |
| Product Series | DTC4000 |
| Product Model | DTC4500 |
| Product Name | DTC4500 Card Printer Single Sided |
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Maximum Mono Print Speed | 7 Second |
| Maximum Color Print Speed | 24 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Adhesive Backed Card,PVC Card,Polyester Card,Optical Media Card |
| Media Size | 3.38" (85.73 mm) x 2.13" (53.97 mm) - CR-80 Card,3.31" (84.15 mm) x 2.06" (52.40 mm) - CR79 Card |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Thickness | 40 mil (1.016 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC,220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 9.80" (248.92 mm) |
| Width | 18.10" (459.74 mm) |
| Depth | 9.20" (233.68 mm) |
| Weight (Approximate) | 9 lb (4082.33 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]