Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fellowes PrivaScreen™ Blackout Privacy Filter - 22.0" Wide - For 22" (558.80 mm) Widescreen LCD Notebook, Monitor - 16:10 - - - (4801501)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 22" (558.80 mm)
Device Supported: Notebook,Monitor
Aspect Ratio: 16:10
Anti-glare: Yes
Widescreen: Yes
Blue Light Reduction: Yes
Reversible: Yes
Features: Anti-reflective,Durable,Easy to Apply/Remove
Color Family: Black
Product Color: Black
Durability: Dust-free,Scratch Resistant,Fingerprint Resistant
Height: 11.6" (295.40 mm)
Width: 18.6" (473.20 mm)
Depth: 0.1" (1.52 mm)
Weight (Approximate): 4 oz (113.40 g)
Country of Origin: South Korea
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
1 Year limited
- Filter blacks out from the side view to protect your privacy, while maintaining a crystal clear screen straight-on
- New Quick Reveal Tabs™ make it easy to attach and remove
- Reversible; matte side helps reduce glare and filter is compatible with touchscreen laptops and monitors
- Supports compliance with privacy regulations including HIPAA; TAA Compliant
- Protects screen from fingerprints and scratches
- Privacy filter fits widescreen monitors with a diagonal screen measurement of 22.0" (viewable area only) and a 16:10 aspect ratio; Actual filter dimensions are 18-5/8" W x 11-5/8" H
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4801501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | PrivaScreen |
| Product Model | 4801501 |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Technical Information | |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 22" (558.80 mm) |
| Device Supported | Notebook,Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti-glare | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features | Anti-reflective,Durable,Easy to Apply/Remove |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Dust-free,Scratch Resistant,Fingerprint Resistant |
| Height | 11.6" (295.40 mm) |
| Width | 18.6" (473.20 mm) |
| Depth | 0.1" (1.52 mm) |
| Weight (Approximate) | 4 oz (113.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1 Year limited |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]