B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
Overview
This LCD/LED fixed style TV wall mount bracket fits most 23 inch to 42 inch LCD displays with a maximum VESA hole pattern of 200x200. Its simple construction allows for easy installation and can be used in both residential and commercial environments.
![]() |
Rail Security ScrewsThis TV mount has security screws that can hold the TV securely to the wall plate. Easy Installation and InexpensiveWith its simple construction, installation is quick, easy and cost-effective.
|
Specifications
|
Physical Characteristics
|
|
|---|---|
| Mounting Style | Fixed TV Wall Mount |
| Color | Powder Coated Black |
| Material | Steel |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm Thickness=1.4mm [0.055 inch] cold-rolled sheet Wall Plate Thickness=1.4mm [0.055 inch] cold-rolled sheet |
| Dimensions | 240 x 223 x 27mm [9.4 x 8.8 x 1.1 inches] |
| Mounting Pattern | VESA 75x75,100x100,100x150,150x100,100x200,200x100,150x150,200x200 |
| Screen Size | 23 - 42 inches [58 - 106cm] |
| Weight Capacity | 99 lbs [45kg] |
| Profile | 27 mm [1.1 inch] |
| Installation | Solid Wall |
| Panel Type | Detachable Panel |
| Wall Plate Type | Fixed Wall Plate |
| Bubble Level | Hook-on Bubble Level (Included in Components Package) |
| Fits Curved TV | Yes |
| Tilt | No |
| Direction Indicator | No |
| Cable Management | No |
| Anti-Theft | No |
|
Approvals
|
|
| RoHS | Yes |
| Reach | Yes |
|
Packaging Information
|
|
| Package Quantity | 1 |
| Product Weight | 2 lbs [0.90kg] |
Spec Sheets
Fixed TV Wall Mount Bracket For Flat And Curved LCD LED Screens Fits 23 To 42 Inches VESA Up LCD/LEDs Maximum Sizes FN-MT-335-BK
$4.95
Available & Ready to Ship


