Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fluke Networks Test Set + TDR, 4 MM Banana, Extra-large Alligator Clips, Test Probe - Cable Length Testing, Voice Signal Testing, - - (TS54-BANA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Function: Cable Length Testing,Voice Signal Testing,Video Signal Testing,Voltage Monitor,Current Measurement
Display Screen Type: LCD
Battery Size Supported: 9V
Battery Chemistry: Alkaline
Input Voltage: 9 V DC
Height: 8.30" (210.82 mm)
Width: 3.20" (81.28 mm)
Depth: 2.60" (66.04 mm)
Weight (Approximate): 1.16 lb (526.17 g)
Country of Origin: Singapore
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Manufacturer Part Number | TS54-BANA |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Product Series | TS54 |
| Product Model | TS54-BANA |
| Product Name | Test Set + TDR, 4 MM Banana, Extra-large Alligator Clips, Test Probe |
| Product Type | Testing Device |
| Technical Information | |
| Device Function | Cable Length Testing,Voice Signal Testing,Video Signal Testing,Voltage Monitor,Current Measurement |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Power Description | |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.30" (210.82 mm) |
| Width | 3.20" (81.28 mm) |
| Depth | 2.60" (66.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb (526.17 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Singapore |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Fluke Networks Test Leads with Angled Bed-of-Nails (ABN) and Piercing Pin Clips - RJ-11 Phone Cable for Phone, Test Equipment |
| SKU | LEAD-ABN-PPIN |
| Sale Price | $154.95 |
| Product | Fluke Networks Test Leads with Piercing Pin Clips - Data Transfer Cable for Test Equipment - Second End: Clip |
| SKU | LEAD-PIRC-PIN |
| Sale Price | $154.95 |
| Product | Fluke Networks Belt Clip - for Belt |
| SKU | BELTCLIP-TS |
| Sale Price | $63.95 |
[/custom-options]