Focal Brio Adjustable Height Standing Desk - 33.3" (844.55 mm) to 47.8" (1212.85 mm) Adjustment - 50.3" (1276.35 mm) Height x 29.5" x (1964WH)
SKU:
1964WH
UPC:
073555196429
MSRP:
$1,178.00
$1,178.00
$1,177.99
Save:
$0.01 (0.00%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
74.93
(cm)
Height:
127.64
(cm)
Depth:
69.22
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Minimum Height Adjustment: 33.25" (844.55 mm)
Maximum Height Adjustment: 47.75" (1212.85 mm)
Base Included: Yes
Application/Usage: Home Office
Base Material: Powder Coated Aluminum
Frame Material: Steel
Color Family: White
Color/Finish: Glacier White
Height: 50.3" (1276.35 mm)
Width: 29.5" (749.30 mm)
Depth: 27.3" (692.15 mm)
Weight (Approximate): 39 lb (17690.10 g)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1964WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Focal |
| Product Model | 1964WH |
| Product Name | Brio Adjustable Height Standing Desk |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standing Desk |
| Product Information | |
| Minimum Height Adjustment | 33.25" (844.55 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 47.75" (1212.85 mm) |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Home Office |
| Base Material | Powder Coated Aluminum |
| Frame Material | Steel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Color/Finish | Glacier White |
| Height | 50.3" (1276.35 mm) |
| Width | 29.5" (749.30 mm) |
| Depth | 27.3" (692.15 mm) |
| Weight (Approximate) | 39 lb (17690.10 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Focal Brio Adjustable Height Standing Desk - 33.3" (844.55 mm) to 47.8" (1212.85 mm) Adjustment - 50.3" (1276.35 mm) Height x 29.5" x (1964WH)
MSRP:
$1,178.00
$1,178.00
$1,177.99
Save:
$0.01 (0.00%)
Out of stock