Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fortinet FortiSwitch FS-148E Ethernet Switch - 48 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X - 2 Layer - - (FS-148E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 48
Modular: Yes
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network,4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media Type Supported: Optical Fiber,Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T,1000Base-X
Total Number of Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP
Shared SFP Slot: No
Number of SFP Slots: 4
Layer Supported: 2
Manageable: Yes
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: No
Power Consumption: 19.80 W
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 1.73" (43.94 mm)
Width: 17.30" (439.42 mm)
Depth: 12.20" (309.88 mm)
Weight (Approximate): 8.60 lb (3900.89 g)
Country of Origin: China
- Features 48 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number | FS-148E |
| Manufacturer Website Address | http://www.fortinet.com |
| Brand Name | Fortinet |
| Product Line | FortiSwitch |
| Product Series | FS100 |
| Product Model | FS-148E |
| Product Name | FortiSwitch FS-148E Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network,4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber,Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T,1000Base-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Power Consumption | 19.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 12.20" (309.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb (3900.89 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]