Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fractal Design North Computer Case Mid Tower Chalk White Tempered Glass Steel With Five Bay Support And Two Preinstalled 140 Mm Fans FDCNOR1C04
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- North Case
- Accessory Box
- User Manual
Motherboard Supported: ATX,Micro ATX,Mini ITX
Number of Fans Supported: 8
Number of Fans Installed: 2
Installed Fan Size: 5.51" (140 mm)
Number of Internal 2.5" Bays: 2
Number of Internal 2.5"/3.5" Bays: 3
Number of Total Expansion Bays: 5
Total Number of Expansion Slots: 7
Total Number of USB Ports: 3
Front USB: Yes
Total Number of Audio In Ports: 1
Front Audio In: Yes
Total Number of Audio Out Ports: 1
Front Audio Out: Yes
Color Family: White
Product Color: Chalk White
Product Material: Tempered Glass,Steel
Cooler Type: Fan Cooler
Form Factor: Mid-tower
Maximum CPU Cooler Height: 5.71" (145 mm)
Maximum PSU Length: 10.04" (255 mm)
Height: 18.46" (469 mm)
Width: 8.46" (215 mm)
Depth: 17.60" (447 mm)
Weight (Approximate): 16.98 lb (7700 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 2 Year
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 5 expansion bays allows for a tailor-made PC configuration
- Mid-tower structure offers a cooler place for other hardware components by supporting up to 8 fan(s)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Manufacturer Part Number | FD-C-NOR1C-04 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fractal-design.com |
| Brand Name | Fractal Design |
| Product Name | North Computer Case |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX,Micro ATX,Mini ITX |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Installed Fan Size | 5.51" (140 mm) |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | Chalk White |
| Product Material | Tempered Glass,Steel |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Form Factor | Mid-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.71" (145 mm) |
| Maximum PSU Length | 10.04" (255 mm) |
| Height | 18.46" (469 mm) |
| Width | 8.46" (215 mm) |
| Depth | 17.60" (447 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.98 lb (7700 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]