Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fujikura Fusion Splicer High Precision Splicing Tool For Field And Lab FN-TL-45S
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
This cladding alignment fusion splicer allows simultaneous preparation and loading of two fibers. The advanced fiber coating stripper and cleaver adapter streamline the process. Patented sheath clamps enable one-handed operation, linked to the wind protector for quick sleeve transfer. A faster tube heater reduces splicing cycle time by over 30%, enhancing overall productivity.
Features
- Simultaneous fiber preparation with newly patented sheath clamp design
- Sheath clamps automatically opened with the wind protector
- Automatic fiber placement correction
- Active Fusion Control for arc optimization with every splice
- Active Blade Management for cleave quality monitoring and correction
- Easy-access battery, screen position adjustments, and ergonomic adaptations
- Fully ruggedized for shock, moisture and dust resistance
Applications
- 5G Small Cell Site
- FTTx drops and terminations
- MDF/IDF splices and terminations
- Rural fiber deployments and restorations
Specifications
|
Physical Characteristics
|
|
|---|---|
| Fiber Count | Single fiber |
| Fibre Alignment Method | Active cladding alignment |
| Cladding Diameter | 125 µm |
| Cleave Length | 5 to 16 mm with Sheath Clamp 10 mm with fiber holders |
| Cleave Angle Capability | Single Fiber: 0.3 ~ 0.9° Fiber Ribbon: 0.3 ~ 1.2° |
| Splice Loss | ITU-T G.652: Avg. 0.03dB ITU-T G.651: Avg. 0.01dB ITU-T G.653: Avg. 0.05dB ITU-T G.655: Avg. 0.05dB ITU-T G.657: Avg. 0.03dB |
| Splicing Time | SM FAST mode: Avg. 6 to 8 sec. SM AUTO mode: Avg. 8 to 11 sec. |
| Sleeve Type | Heat shrinkable sleeve |
| Sleeve Length | Max. 66 mm |
| Sleeve Diameter | Max. 6.0 mm before shrinking |
| Sleeve Heat Time | 60 mm mode: Avg. 21 to 23 sec. 60 mm slim mode: Avg. 16 to 18 sec. |
| Fiber Tensile Test Force | 2.0 N |
| Electrode Life | Approx. 6,000 splices |
| Dimensions (W x D x H) | 131 mm x 123 mm x 121 mm |
| Temperature |
Operate: -10 to 50°C Storage: -40 to 80°C |
| Humidity |
Operate: 0 to 95%RH non-condensing Storage: 0 to 95%RH non-condensing |
| Altitude |
Max. 5,000 m |
| Display |
LCD TFT 4.95 inches with touch screen monitor |
| Display Magnification |
Approx. 132 to 300X |
| Illumination |
V-grooves: LED lamp |
| Screw Hole for Tripod |
1/4-20UNC |
|
Interface
|
|
| PC | USB2.0 MINI B type |
| External LED lamp |
USB 2.0 A type, Approx. DC5V, 500mA |
| Wireless |
Bluetooth® 5.2 |
|
Data Storage
|
|
| Splice Mode | 100 splice modes |
| Heat Mode |
30 heat modes |
| Splice Result |
20,000 splices |
| Fiber image |
100 images |
|
Power
|
|
| AC Adaptor | Input: AC100 to 240V, 50/60Hz, Max. 1A Output: Approx. DC 19V, Max. 2.1A |
| Battery Pack Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Battery Pack Output | Approx. DC14.4V / 3,190mAh |
| Battery Pack Capacity | 60 mm heat mode: Approx. 200 splice & heat cycles 60 mm slim heat mode: Approx. 230 splice & heat cycles |
| Battery Pack Temperature | Operate: -10 to 50°C Recharge : 0 to 40°C Short term storage of 30 days: -20 to 50°C Long term storage: -20 to 30°C |
| Battery Pack Lifespan | Approx. 500 recharge cycles |
|
Other Features
|
|
| Automatic Functions | Fusion control Blade management and control Splice start Heater start |
| Reference Guide | PDF file stored on splicer |
| Sheath Clamp | Open with/without wind protector Close when setting fiber |
| Electrode | Tool-less replacement |
| PC Software | Splicer firmware update via internet Parameter Upload and download |
|
Manufacturing Information
|
|
| AFL Part Number | 45S |
|
Packaging Information
|
|
| Packaging Content |
1 - CT-50 cleaver |
| Product Weight | 3.08 lbs [1.4 kg] |
| Warranty | 1-Year Warranty |
Spec Sheets
